اسمز معکوس چیست

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن که اغلب به عنوان RO شناخته می شود، یک روش بسیار پیشرفته برای تولید آب تصفیه شده می باشد. امروزه از فرآيند اسمز معكوس ( RO ) ( reverse osmosis ) به عنوان يك فرآيند جداسازی در بسياری از صنايع توليد آب تصفیه (آب شرب یا آب آشامیدنی ها)، ‌تصفيه پساب ها ، صنعت پرورش دام (دام داری ها) ، صنعت پرورش طیور (مرغداری ها) ، صنعت کشاورزی ، آب ورودی کولینگ تاور ها ، دیگ های بخار ( boiler ) ، آب استفاده در نازل های مه پاش ، صنايع غذايی ، دارو سازی ، پزشکی و غیره استفاده می شود .

اسمز معکوس چیست

۱,۵۰۰ بازديد
اسمز معکوس  (RO) چیست و چگونه مکانیزمی دارد؟
اسمز معکوس ، که معمولاً به عنوان RO شناخته می شود ، یک روش پیشرفته تصفیه آب است که در ابتدا توسط نیروی دریایی ایالات متحده برای تولید آب آشامیدنی از آب دریا برای خدمه زیردریایی توسعه یافته است.قیمت دستگاه آب تصفیه کن صنعتی آب پاکسازان. این یک فناوری فیلتراسیون غشایی است که با مجبور کردن آب تحت فشار برای نفوذ در منافذ بسیار ریز غشا semi نیمه تراوا کار می کند. دستگاه های مدرن اسمز معکوس که در خانه ها استفاده می شود ، فناوری غشا membrane را با کربن و فیلتراسیون مکانیکی ترکیب می کنند و آب با خلوص بالا و طعم عالی تولید می کنند.
Reverse Osmosis
2. چگونه کار می کند؟
به زبان ساده ، آب یک واحد خانگی مدرن توسط فشار آب طبیعی شهر هدایت می شود و از طریق یک فیلتر پیش رسوب رسوب می کند تا هرگونه آلودگی و ذرات کوچک موجود در آب را از بین ببرد. در مرحله بعد ، پیش فیلتر فیلتر کربن می تواند آلاینده های آلی از جمله کلر و محصولات جانبی آن را از بین ببرد. سپس آب وارد غشا os اسمز معکوس می شود که یک فیلتر ورق بسیار محکم است که به آب اجازه عبور می دهد اما اجازه عبور مواد جامد و ناخالصی (مانند سدیم ، سرب و آرسنیک) محلول در آب را نمی دهد. مقداری از آب ورودی به دستگاه برای تمیز کردن سطح غشا استفاده می شود و به سمت فاضلاب آشپزخانه می رود. آب تصفیه شده در مخازن ذخیره سازی کوچک برای نیاز ذخیره می شود. هنگامی که شیر نصب شده روی سینک ظرفشویی باز می شود ، آب تصفیه شده از طریق یک فیلتر کربن دیگر مجبور می شود ، که باعث می شود در نهایت تصفیه شود و از آنجا به شیر آب برسد. البته علاوه بر این توضیحات ساده ، اجزای بیشتری مانند دستگاه های کنترل جریان ، سوپاپ های کنترل کننده و دستگاه های بسته شدن خودکار وجود دارد که در صورت پر بودن مخزن ، دستگاه بسته شدن خودکار از ورود آب جلوگیری می کند. این قطعات همه در دستگاه اسمز معکوس نقش مهمی دارند ، اما ما اکنون در وقت شما صرفه جویی می کنیم ، بنابراین من آنها را تکرار نمی کنم.
3. بهترین سیستم اسمز معکوس چیست؟
همه غشاهای اسمز معکوس می توانند آب با خلوص بالا مشابه تولید کنند. با این حال ، همه سیستم ها عملکرد یکسانی ندارند. به عنوان مثال: مدل FMRO5-MT برای کاربردهای تأمین آب شهری بسیار مناسب است. این دستگاه دارای پنج مرحله است ، به این معنی که آب از طریق یک فیلتر 5 میکرونی از پلی پروپیلن عبور می کند و سپس از دو کارتریج اکسترود شده بلوک کربن جامد برای حذف کلر استفاده می شود و به دنبال آن یک غشا os اسمز معکوس برای از بین بردن کوچکترین آلاینده ها و در نهایت از فیلتر کربن دیگری برای تصفیه نهایی طعم استفاده می شود. FMRO4G-ERP بر اساس طراحی با کارایی بالا و صرفه جویی در مصرف آب متمرکز شده است. این مدل در مدت زمان کوتاه تری آب بیشتری تولید می کند و در مقایسه با دستگاه اسمز معکوس 50 gpd آب کمتری به لوله تخلیه می رود. دلیل این امر این است که پمپ اسمزی غیر الکتریکی از زهکشی برای کاهش فشار برگشتی مخزن ذخیره استفاده می کند ، در نتیجه یک فشار کار یکنواخت تر از غشا امکان پذیر می شود. مدل WQC4RO13 به طور خاص برای مشتریانی طراحی شده است که به دستگاه های اسمز معکوس با کیفیت پایین و نگهداری نیاز دارند. این مدل شیر آب توزیع آب ، مخزن کوچک ذخیره سازی پلی پروپیلن و سر فیلتر منیفولد را که می تواند 180 درجه بچرخد ، با شیر خاموش ساخته شده استفاده می کند ، که باعث می شود فیلتر جایگزین فیلتر شود تا 1/4 چرخش فیلتر شود آسان
4- آیا دستگاه اسمز معکوس شبیه دستگاه تقطیر است؟
اگرچه هم دستگاه اسمز معکوس و هم دستگاه به طور موثری محتوای "جامدات محلول" آب را کاهش می دهند ، این فرایندها کاملاً متفاوت هستند. دستگاه اسمز معکوس آب را از طریق یک غشای نیمه تراوا بسیار محکم فیلتر می کند و دستگاه تقطیر مانند یک قوری بزرگ است زیرا آب را می جوشاند ، بخار را می گیرد ، متراکم می کند و در نتیجه آب حاصل را می گیرد. بیشتر ناخالصی ها در محفظه جوش باقی می مانند. هر دو برای از بین بردن شیمیایی ناخالصی ها ، به فیلتراسیون کربن اعتماد زیادی می کنند. شایان ذکر است که عکسهای ثابت معمولاً فیلتراسیون کربن کمی دارند یا اصلاً تصفیه نمی شوند و کارآیی ندارند.
مکانیزم اسمز معکوس
5- آیا آب مقطر از آب اسمز معکوس خالص تر است؟
دستگاه های تقطیر معمولاً چند قسمت از اجزای معدنی معمول مانند سدیم را از بین می برند. با این حال ، هنگامی که مواد شیمیایی فرار دارای نقطه جوش کم هستند ، دستگاه تقطیر فاقد کارایی است. به عنوان مثال. اکنون بسیاری از شهرها از کلرامین به جای کلر به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می کنند ، که به طور م byثر توسط یک ساکن قابل حذف نیست.آب پاکسازان. با این حال ، استفاده از اسمز معکوس با فیلترهای کربن می تواند بقایای کلرامین را به خوبی از بین ببرد. برای مواد شیمیایی فرار مانند کلر ، مگر اینکه قبل از ورود به محلول با فیلتر کربن از بین بروند ، در هوا یا در نهایت در آب مقطر آزاد می شوند. با این وجود ، هر دو روش می توانند آب بسیار خالص تولید کنند.
6. آیا دستگاه اسمز معکوس آب زیادی را هدر می دهد؟
این به آنچه زباله شما به آن اشاره دارد بستگی دارد. دستگاه های اسمز معکوس خانگی از آب برای تمیز کردن خود و شستشوی ناخالصی ها استفاده می کنند ، مانند اکثر تجهیزات استفاده کننده از آب. با توجه به اینکه ما برای شستن لباس ، ظرف ، ماشین و توالت فرنگی نیز از آب استفاده می کنیم ، مقدار آب مورد استفاده در عملکرد دستگاه اسمز معکوس بیش از میزان مصرف واقعی است ، اما برای تأثیر در صورتحساب آب کافی نیست. با این وجود دستگاه اسمز معکوس فقط در صورت پر بودن مخزن ذخیره از آب استفاده می کند. پس از پر شدن مخزن ذخیره ، دستگاه خاموش می شود و هیچ آبی به لوله تخلیه نمی ریزد و هر روز به دو یا سه بار شستشوی اضافی توالت فکر کنید.
7- اهمیت فشار آب برای سیستم اسمز معکوس چیست؟
این مهم است. این فشار آب است که باعث می شود آب برای تصفیه از غشا pass عبور کند و مواد جامد را که نمی توانند از غشا عبور کنند دور کند. فشار کم آب منجر به کاهش تولید آب غشایی و رسوب زودرس می شود. فشار ایده آل برای عملکرد سیستم اسمز معکوس 60 PSI است. فشارهای زیر PSI 40 معمولاً فشار آب ناکافی در نظر گرفته می شوند و برای تقویت باید از پمپ تقویت کننده استفاده شود.
8- آیا می توانم دستگاه اسمز معکوس را روی یخچال / یخ ساز آویزان کنم؟
بله ، اما پیش فرض این است که شما می توانید از لوله 1/4 "برای رسیدن به تجهیزات الکتریکی از دستگاه اسمز معکوس در سینک استفاده کنید. فشار یکی از عواملی است که باید برای یخچال در نظر گرفته شود ، بنابراین بهتر است با سازنده آن را بررسی کنید. شما آن را از دستگاه اسمز معکوس دریافت می کنید فشار حدود 2/3 فشار لوله ورودی است.
RO
9. چه مدت می توان از دستگاه اسمز معکوس استفاده کرد؟
اگر مرتباً پوشیدن قطعات مانند مخازن آب و شیر آب را تعمیر و تعویض می کنید ، می توانید تقریباً برای همیشه از آنها استفاده کنید. عمر غشایی معمولی حدود 2 تا 5 سال است که بستگی به ماهیت آبی دارد که فرآوری می کند.
10. آیا دستگاه اسمز معکوس می تواند کلر را حذف کند؟
گرچه غشا os اسمز معکوس کلر را از بین نمی برد ، اما لزوماً این عملکرد را ندارد. برخی از فیلترهای کربن با کیفیت بالا می توانند این کار را انجام دهند. در واقع ، اگر اولین فیلتر کربن کل کلر را از بین نبرد ، غشا بلافاصله آسیب می بیند.
11. آیا دستگاه اسمز معکوس مواد معدنی را که برای سلامتی حیاتی هستند حذف می کند؟
دستگاه اسمز معکوس حدود 95٪ از محتوای مواد معدنی را از بین می برد ، اما مسائل معدنی ممکن است بحث برانگیزترین مسئله در تصفیه آب آشامیدنی باشد. در مورد این موضوع ، کارشناسان هر دو طرف می توانند نظرات قانع کننده ای ارائه دهند. تا زمانی که آب خوشمزه باشد ، در محدوده قابل قبول بدن انسان است. مشکل اصلی آب مواد شیمیایی است نه مواد معدنی. اینکه آب حاوی 30 قسمت در میلیون باشد یا 3 قسمت در میلیون کلسیم به اندازه تفاوت 0.5 و 5 قسمت در میلیون کلروفرم مشخص نیست.آب پاکسازان.
12- آیا دستگاه اسمز معکوس به برق نیاز دارد؟
نه ، آنها برای کار به فشار آب اعتماد می کنند. اگر می خواهید پمپ تقویت کننده برقی یا لامپ UV اضافه کنید ، فقط به برق نیاز دارید. دستگاه اسمز معکوس استاندارد به این دو مجهز نیست.
13. چرا دستگاه های اسمز معکوس بسیار محبوب هستند؟
زیرا در مقایسه با خرید آب بطری شده ، آنها آب خوشمزه و بسیار خالص با قیمت مناسب تولید می کنند و این کار را به روشی کاملاً خودکار و بدون دردسر آغاز می کنند. آبخوری های وفادار می دانند که همه آب ها طعم یکسانی ندارند.
تصفیه اسمز معکوس
14- آیا نرم کننده آب به دستگاه اسمز معکوس آسیب می رساند؟
نه ، در حقیقت ، نرم کننده های آب می توانند به افزایش عمر غشاهای اسمز معکوس کمک کنند. کلسیم و منیزیم (مقیاس) دو ماده معدنی دشوار برای حذف غشاهای اسمز معکوس هستند. حذف سدیم (که از طریق نرم کننده آب به آب اضافه می شود) کاملاً آسان است زیرا غشا می تواند 98٪ سدیم موجود در آب را مسدود کند.
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.